Atılım Havalandırma Line

VRV (VRF) Klima Sistemleri Nedir ?

Atılım Havalandırma İklim Kontrol Elemanları
 

Vrf ya da bir diğer adıyla vrv; variable refrigerant flow kelimelerinin baş harflerinden oluşur ve; değişken debili soğutucu akışkan klima sistemi olarak tanımlanır. Vrv klima sistemi merkezi klima sistemidir. 

Öne Çıkan Özellikleri Nelerdir?

VRF klima sistemlerini, geleneksel klimalardan ayrılan en büyük özelliği; değişken gaz debisi sayesinde enerji tasarrufu sağlayarak, ev, ofis, alışveriş merkezleri, gibi değişik büyüklüklerdeki yapıların yeterli ısınma ve ya soğumasını sağlamaktır.

Kullanım Alanları Nelerdir?

Endüstri Tesisleri
 Fabrikalar
 Villalar
 İdari Binalar
 Okul, Üniversite benzeri eğitim binaları
 Avm
 Otel,
 Cami
 Hastane,
 Ofis,
 Restaurant,
 Mağaza,
 Tiyatro,
 Sinema ,
 Cam giydirme cepheli binalar
 Tarihi yapılar,
 Binada çok büyük yer kaplayan kanalların zorunlu olarak geçirilmesi gereken yapılar,
 Yeterince alan bulunmayan yapılar, 
 İklimlendirme faturasının ayrı ayrı ve bireysel olarak ödendiği bağımsız iş merkezlerinde genellikle tercih edilmektedir.

 

 

Sistemi Nasıl Çalışır?

Çalışma mekanizması bir dış ünite ile birden fazla iç ünitenin kontrol edilmesi şeklindedir. Sistemde tek bir dış üniteye bağlı bir veya daha fazla iç ünite bulunmaktadır. Birbirinden bağımsız çok sayıda ünitesi bulunur bu ünitelerde birbirinden bağımsız ve soğutma ve ısıtma yapabilir. VRF klima sistemlerinde gelişmiş kontrol ve akış denetim üniteleri bulunur. Debi kontrolü, dijital kompresör veya inverter kompresör kullanılarak yapılır.
 
 Çalışma mekanizması gereken miktarda soğutucu akışkanın, doğru faz ve doğru zamanda ihtiyaç duyulan yere gönderilmesi ve bu sayede ısıtma ve soğutmanın sağlanmasıdır.

Atılım Havalandırma İklim Kontrol Elemanları

VRF(VRF) KLİMA SİSTEMLERİ

VRF Klima sistemleri anlam itibariyle merkezi klima sistemleri olarak adlandırılır. Variable refrigerant flow kelimelerinin baş harfleri ile kısaltılmışlardır.

VRF Klima Sistemleri Özellikleri

Değişken bir gaz debisine sahiptir ve bu özelliği sayesinde büyük bir tasarruf sağlamaktadır. Bu özelliği sayesinde konumlandırıldığı mekânların ısınması ve soğumasında etkili bir görev yerine getirmiş olmaktadır. Sistemli ve programlı bir şekilde kurulur ve güvenli bir şekilde kullanılır.

Çalışma mekanizması olarak mekâna göre tercih edilen VRF Klima sistemleri birbirinden bağımsız mekanizmalar ve üniteleri içerisinde barındırır. Pek çok noktada üniteleri bulunsa da tek bir merkezden kumanda edilebilirler. Yeterli ısınma ve soğuma sağlandığında derece sabitlenebilir.

VRF Klima Sistemleri Nasıl Çalışır?

Birden çok ünitesi ve mekanizması olmasına rağmen kontrolü oldukça kolaydır. Üniteler ve mekanizmalar birbirinden bağımsızdır. Bu üniteler mekân ayrımı yapılarak aynı anda farklı noktalarda ısıtma ve soğutma yapabilir.

VRF Klima sistemlerinde gelişmiş kontrol sistemi uygulanmaktadır. Akış denetimi de kontrol sistemiyle birlikte sağlanabilir. Debi kontrolünün sağlanması için dijital kompresörden yardım alınır veya inverter kompresör kullanılarak aynı zaman da tasarruf da sağlanabilir. Çalışma şekli aslında mekânların farklı büyüklüklerde olmasına rağmen gereken miktarlarda ısıtma ve soğutma sağlayabilmesinden oluşur.

Sistem düzenli ve güvenli bir şekilde ilerlese de aynı zaman da sağlıklı bir şekilde de görevini yerine getirmektedir. Tasarruf edilmesini ve çevre dostu kompresörler kullanılması için inverter veya dijital kompresör tercihi yapılabilir.

VRF Klima Sistemleri Hangi Alanları Nerelerdir?

Özellikle büyük yer kaplayan alanlar ısıtması ve soğutması mecburi ama zor olan alanlar ve yapılar, iklimlendirme koşullarından faturası ayrı ödenen binalar, tarihi yapılar, müzeler, alışveriş merkezleri, cam giydirme binalar, tiyatro ve sinemalar, giyim ve çeşitli ürün mağazaları, büyük çaplı evler, oteller, camiler ve okullar, ofisler ve hastaneler gibi daha bir çok örnek verilebilecek mekânda VRF Klima Sistemleri kullanılması zorunlu bir ihtiyaçtır. İnsan sağlığını olumlu yönde etkileyebilmesi için özellikle çevre dostu klima tercih edilmesi de gereklidir. Bu şekilde şartları oluşturduğunuzda ekonomik ve kesin bir çözümde elde etmeniz sağlanacaktır.

Whatsapp